Nie wiele się mówi o zakwaszeniu organizmu i o jego skutkach. Jest to temat mało popularny i znany, ale niezwykle ważny. Współczesny sposób odżywiania składa się głównie z produktów oczyszczonych i kwasotwórczych. Jak się okazuje wiele chorób i schorzeń związanych jest właśnie z zakwaszonym organizmem.
Jak powstaje, skąd się bierze?
Pomimo mechanizmów ochronnych naszego organizmu przed szkodliwym wpływam kwasotwórczych produktów istnieje granica jego możliwości. Problem zakwaszenia organizmu jest ogromny a zrozumienie jego mechanizmu pomoże w walce z wieloma schorzeniami i chorobami ówczesnego człowieka.
Na lekcjach chemii był mowa o skali pH, czyli liczbie jonów wodorowych w roztworze. We krwi istnieje wąski przedział pH (7.35 – 7.45) aby organizm prawidłowo funkcjonował. Równowaga kwasowo-zasadowa jest stanem, gdzie zachowana jest proporcja kationów i anionów w płynach ustrojowych organizmu. Wynikiem tego jest prawidłowe pH, a przez to prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych. Każde odchylenie od tej normy wiąże się z zakłóceniem równowagi kwasowo-zasadowej i problemami zdrowotnymi, a w konsekwencji może doprowadzić do śmierci.
Przyczyny zakwaszenia organizmu:
– Współczesne szybkie tempo życia
– Złe odżywianie,
– Brak aktywności fizycznej
– Stres
– Używki, papierosy, alkohol, narkotyki
Co się dzieje z nadmiarem kwasów?
Jeśli chodzi o pożywienie kwasotwórcze jedzone rzadko to nie ma żadnego problemu. Jednak przy diecie z przeważającą ilością produktów zakwaszających organizm już tak łatwo sobie nie radzi.
Organizm broni się przed nadmiarem szkodliwych kwasów i stara się je zneutralizować swoimi buforami, które zobojętniają je. Jeśli te systemy zawodzą kwasy gromadzone są w tkance łącznej, tłuszczowej, płynie międzykomórkowym, naczyniach krwionośnych. Taki stan blokuje prawidłową wymianę składników odżywczych i produktów przemiany materii pomiędzy komórką a krwią. Następnym etapem jest degeneracja tych komórek, odkładanie się kryształów kwasowych w stawach i mięśniach oraz schorzeń przewlekłych. Do zobojętniania kwasów organizm pobiera wapń, magnez, potas z własnych tkanek czyli z kości, tkanki łącznej, mięśni. Zjawisko to nazywa się demineralizacją tkanek, czyli niszczeniem organizmu. Staje się jasne, że w organizmie pojawia się osteoporoza a włosy, paznokcie stają się słabsze i podatne na złamania, zęby podatne na próchnice. Dodatkowo powstaje szereg poważanych dolegliwości i chorób.
Objawy zakwaszenia organizmu.
Objawów jest całe mnóstwo. Złe samopoczucie, zmęczenie, wyczerpanie, nerwowość, migreny, wzdęcia, zgaga, bóle i zwyrodnienia stawów, bóle głowy, wysypki, wypadanie włosów. Zaburzenia układu nerwowego, układu trawiennego. Tycie, alergie, reumatyzm, artroza, zapalenia, grzybica, kamica żółciowa, dna moczanowa, wrzody, osteoporoza, cukrzyca, nowotwory, miażdżyca, astma. Zakłócenia działania wątroby, trzustki, nerek, żołądka. Tak więc zakwaszenie powoduje choroby, a choroby nasilają zakwaszenie.
Co robić aby nie zakwaszać organizmu lub znacznie zredukować zakwaszenie?
Stosować dietę zasadową czyli odkwaszającą organizm. W diecie zasadowej należy używać głównie produktów alkalizujących. Celem tej diety jest utrzymanie lub przywrócenie optymalnej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Zakłada ona spożycie produktów alkalizujących i obojętnych w proporcji 80% do 20% produktów kwasotwórczych. Taka proporcja zapewni utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy że kwaśna cytryna pomimo swojego smaku będzie znacznie odkwaszać a słodki cukier mocno zakwaszać organizm.
Jeśli chodzi o odżywianie to należy unikać produktów wysoko-przetworzonych oraz produktów kwasotwórczych. Także diety opartej głównie na mięsie. Pamiętać trzeba o piciu czystej wody lub mineralnej w odpowiednich ilościach.
Produkty zawierające spore ilości: sodu, potasu, wapnia , magnezu będą oddziaływać zasadowo na organizm. Produkty ze znaczną ilością fosforu, chloru, siarki będą zakwaszać.
Poniżej znajduje się lista produktów wpływających na równowagę zasadowo-kwasową organizmu:
Produkty zakwaszające organizm.
Produkty odkwaszające (alkalizujące) organizm.
*Dane z tabelek mogą się nieco różnić od danych z innych źródeł. Może być to spowodowane różnymi czynnikami jak rodzaj gleby, odżywianie zwierząt, sposobem analizy produktu.
Polecam ciekawy film ze strony: polskabiega.pl